Vrsar

Vrsar je malé mestečko a súčasne prístav, ktorý sa nachádza na západnom pobreží Istrie. Napriek svojej veľkostisi v ničom nezadá s ostatnými chorvátskymi letoviskami. Čo zaujímavého tu uvidíte a zažijete?

Za kultúrou a históriou

Charakteristickú atmosféru tohto miesta dotvára predovšetkým stará historická časť s pôvabnými krivolakými uličkami, ktorej dominuje kaštieľ Vergolini, kedysi rezidencia porečského biskupa, ktorá je však dnes už bohužial neudržiavanom stave. Počas románskeho obdobia sa Vrsar premenil na opevnené mesto, kde sídlili nielen biskupi, ale aj šľachtici. Milovníkov pamiatok poteší celá rada kostolov – Sveti Antun, Sveta Marija od mora či Sveta Foška, v ktorých sa počas leta konajú tiež koncerty klasickej hudby. Pre svoju bohatú históriu býva Vrsar dokonca považovaný za jedno z najkrajších miest v stredomorí.

V meste potom nájdete početné diela mladých talentovaných sochárov. Tí majú svoju školu na polostrove Montraker. Nachádzajú sa tu totiž čiastočne obnovené kameňolomy. Vyznávači umenia by si nemali nechať uniknúť ešte jednu atrakciu. Blízkosti kempu Valkanela, ktorý sa rozkladá medzi medzi mestami Funtana a Vrsar, by ste našli ukážky tvorby známeho sochára Dušana Džamonji.

Miestami tu objavíte aj spomienky na dávnu minulosť – pozostatky potvrdzujúce osídlenia už z doby rímskej. Na ostrovoch v okolí Vrsara to v tomto období hojne žilo a ťažil sa tu práve spomínaný kameň.

K tradičnému koloritu turistického letoviska patra diskotéky, vinárne, bary aj reštaurácie, kde by ste nemali vynechať predovšetkým klasické rybie špeciality, ale aj hľuzovky alebo prosciutto. Počas vrcholu sezóny možno navyše navštíviť ľudové slávnosti a mnoho ďalších podujatí.

 

Možnosti športového vyžitia

Už tradíciou sú po celom Chorvátsku najmä vodné športy a nie inak je tomu aj tu. Obľubu si tu získali windsurfing, vodné lyžovanie, potápanie a tiež športový rybolov. Priamo na mieste si môžete požičať lode alebo vodné bicykle. Častým cieľom výletov na lodiach býva predovšetkým blízky Limský záliv. Mimo iného môžete využiť možnosť si zahrať stolný tenis, kolky alebo volejbal. Tunajšie športové letisko Crljenko umožňuje tiež prevádzkovanie paraglidingu a ďalších leteckých športov. Samozrejmosťou je veľmi široká ponuka požičovní so športovými potrebami. Celá oblasť vyniká hustou sieťou cyklotrás, však vďaka perfektne upraveným cestám dá vyraziť aj na pešiu prechádzku, ktorú zvládnu aj tí najmenší.

Príroda, pláže a kúpanie

Originálne ráz mestu dodáva predovšetkým členité pobrežie. Nachádza sa tu mnoho drobných neobývaných ostrovčekov porastených bujnou vegetáciou. Preto tu nájdete množstvo miest, ktoré nie sú preplnené turistami a Vrsar je tak ideálne miesto pre pokojnú dovolenku, kam sa nemusíte báť vziať ani veľmi malé deti. Tunajšie prírodné bohatstvo, doteraz nezničené pôsobením človeka, zahŕňa tiež množstvo borovicových lesov a pre turistov sprístupnené jaskyne.

Miestne pláže sú prevažne štrkové či kamienkové, piesčité sa v tejto lokalite prakticky nevyskytujú. Ich čistota je rozhodne na veľmi dobrej úrovni, mnohé získali ocenenie Modrej vlajky ako napríklad Porto Sole, či Valkanela, kde by ste našli aj rovnomenný kemp a rovnako tak aj Koversada. Tu tiež vznikol kemp, známy predovšetkým milovníkom naturizmu. Ďalším kempom obľúbeným medzi „bežnými“ návštevníkov je Orsera ležiaca pri úpätí Vrsaru. Disponuje čiastočne skalnatou a kamienkovou plážou, pre deti potom menším bazénom a klubom.

Kde sa ubytovať

Popri spomínaných kempoch možno siahnuť aj po ponuke niekoľkých apartmánov a hotelov, väčšinou na veľmi dobrej úrovni. Najmä ponuka ubytovania v súkromí je pomerne rozsiahla. Ak by ste si však nevybrali ubytovanie podľa svojho vkusu, neďaleké stredisko Funtana poskytuje tiež rad možností.