Umag

Prístavné mesto Umag sa nachádza na severozápadnom pobreží poloostrova Istria a je obľúbeným cieľom mnohých turistov, nielen preto, že je najbližším chorvátskym letoviskom.

Príroda a kúpanie

Priezračne čisté more je ideálne nielen k vyššie uvedenému potápanie, ale samozrejme aj na kúpanie, napríklad pláž Sol Polynesia, obľúbené miesto tiež pre vyznávačov nudizmu, bola niekoľkokrát ocenená Modrou vlajkou. Tunajšie pobrežie je veľmi členité, piesčitý vstup do mora je však na mnohých miestach pozvoľný, čo ocenia najmä rodičia s najmenšími deťmi či osoby so zníženou pohyblivosťou. Často tu tiež nájdete umelo vytvorené zátoky s plážami, ktoré pokrývajú kamienky, ako napríklad Punta Stella Maris, kde sa nachádza aj rovnomenný kemp. Výhodou je, že pred slnečnými lúčmi sa môžete v tejto lokalite ukryť tiež v tieni lesného porastu, ktorý často zasahuje až na pláž.

Pláž Canova
Pláž Canova

Ak dávate naopak prednosť kúpanie v bazéne, väčšina hotelových komplexov ním disponuje a mnohé z nich vychádza v tomto smere v ústrety tiež deťom. Prípadne môžete vziať svoje ratolesti rovnako do aquaparku Istralandia, ktorý svoje brány otvoril v roku 2014 a môže sa pochváliť hneď 4500 m² vodné plochy.

Športové vyžitie

Pre Umag platí v prvom rade to, čo pre zvyšok Chorvátska. Má ideálne podmienky pre vodné športy, to znamená potápanie, jachtárčenie i rybolov. Jedno špecifikum však má. Ide doslova o raj pre milovníkov bieleho športu. Tradične sa tu v priebehu júla koná medzinárodný tenisový turnaj ATP Croatia Open, na viac ako päťdesiatke kurtov si môžete tento šport sami aktívne vyskúšať. Umag a jeho blízke okolie je tiež pretkaný hustou sieťou cyklotrás. Istria sa môže všeobecne chváliť zrejme najlepšie vybudovanú sieťou cyklotrás na celom Jadrane. Tiež si tu môžete vyskúšať jazdu na koni, a to či ste začiatočník alebo pokročilý. Táto disciplína sa navyše v rámci tzv. Hipoterapie využíva aj čoby liečebný prostriedok.

ATP Tour
ATP Tour

História a kultúra

Hoci by ste tu významnejšie pamiatky nenašli, pre milovníkov histórie je neveľké mestečko aj tak zaujímavé svojim urbanistickým poňatím vychádzajúcim už z čias stredovek. Romantickú atmosféru krivoľakých uličiek poskytuje predovšetkým stará časť mesta. V tej novej sa zase odohráva rušný spoločenský život na diskotékach, v baroch či reštauráciách, kde je možné vyskúšať typické miestne špeciality, najmä stojí za ochutnanie pokrmy z rýb a darov mora. Ten dopĺňa rad celoročne organizovaných akcií ako slávností, koncertov alebo festivalov, napríklad Medzinárodný festival komorných divadiel, inak tiež známy pod názvom Zlatý lev a mnoho ďalších. Milovníci umenia zase môžu zájsť do galérie Dante Marina Settina a zhliadnuť diela súčasných výtvarníkov. Za návštevu stojí aj lapidárium nachádzajúci sa v mestskej veži.

Adriatic Croatia International Club d.d.ACI marina Umag
Adriatic Croatia International Club d.d.ACI marina Umag

 

Vzhľadom k úrodnej pôde sa tu značne rozvinulo tiež poľnohospodárstvo, predovšetkým pestovanie vínnej révy. Tunajšie vínne pivnice sú tak opradené doslova legendami a majú byť najväčší z celého Chorvátska, takže ak prídete, nenechajte si ujsť napríklad biele víno odrody Malvazija. Ďalším významným odvetvím je tiež rybolov a že si tohto bohatstva miestnej cení, o tom svedčí aj pravidelne konané Noci rybolovu.

 

Obľubu si Umag získal tiež ako preslávené kúpeľné mesto, kam každoročne mieria tisícky návštevníkov za regeneráciou tela i duše prostredníctvom tzv. Talasoterapia čiže liečby morskou vodou. Na liečebné pobyty sem dokonca jazdila aj sama cisárovná Mária Terézia.

Sol Garden Istra
Sol Garden Istra

Ubytovanie

Najväčším kempom je Park Umag s kapacitou 5 000 osôb, nachádza sa u neho kamenisté aj piesočnaté pláže, jednou z nich je napríklad Kaňová. Možností, ako sa na Umagu ubytovať, je celý rad, mimo kempov tu vzniklo mnoho hotelov či Aparmán. Preto je súčasne potrebné počítať aj s tým, že v hlavnej turistickej sezóne tu panuje pomerne čulý ruch.

Park Umag Kemp
Park Umag Kemp