Rovinj

Mesto Rovinj sa nachádza na vápencovom polostrove na západnom pobreží Istrie a pokladá sa za najmalebnejšie a najromantickejšie mesto. Vďaka malému životnému priestoru tu vznikli vysoké a úzke domy tesne vedľa seba s bohatými portálmi a priechodmi, strmými uličkami a schodišťami, ktoré terasovite stúpajú k najvyššiemu bodu mesta – ku chrámu patrónky mesta, k svätej Eufemii. Miestni jej hovoria Fuma. Zaujímavosťou mesta je, že v 14. storočí tu vládli Benátčania a ich pôsobenie na polostrove je dodnes vidieť a cítiť.

Milovníci histórie a romantiky si tu určite vychutnajú malebné a zaujímavé uličky ako napr. Bregovita ulica s preklenutým priechodom a kostolom svätého Tomáša, v ktorom sa v súčasnosti vyskytuje umelecká galéria. V zákutiach uličiek štýlové reštaurácie (konoby) ponúkajú domáce istrijské špeciality poskytujúce gastronomický zážitok. Kto by k tomu potreboval aj nádherný výhľad na siluetu starého mesta a vychutnávanie atmosféry prímorskej promenády, môže zavítať na rovinjské nábrežie s množstvom reštaurácií.

Známa úzka ulička Grisia láka svojou bohatou ponukou obrazov, plastiky, keramiky, šperkov a skla. Je to vlastne unikát predstavujúci jednu veľkú galériu. Druhú nedeľu v auguste sa tu už tradične koná festival „Grisia“, na ktorom celodenne sa vystavujú výtvarné diela pod nebom. Zúčastňujú sa jej domáci, ale aj zahraniční umelci a na záver sa vyhlasujú najlepšie diela za cenné odmeny.

Pláže sú tu väčšinou kamienkové a štrkovité lemované s rozsiahlymi borovicovými hájmi. V borovicových lesoch je vybudovaná sieť chodníkov pre chodcov, ale aj cyklistov. Jednou najnavštevovanejších pláží je pláž Lone, vhodný pre rodiny aj mladých. Je tu možnosť prenajatia surfovacích dosiek, lodí, kanoe a iného plážového vybavenia. Neďaleko sa nachádza kameňolom vhodný pre milovníkov skalného lezenia. Do mesta z pláže sa dá dostať peši za 15 minút. Je tu možné nájsť aj ďalšie pláže ako skalnatú pláž Stari Grad Monte, kamienkovú pláž Uvala Škaraba, ktorá je vzdialená 3 km od centra mesta, alebo tiež skalnatú pláž Uvala Koronsun a Rt Rusi, ktorú si užijú plavci vyžívajúci sa v skokoch do mora. V blízkosti mesta návštevníci môžu zavítať aj na štrkovú pláž Uvala Kurent, ktorá je vzdialená na 1,5 km od mesta, alebo na 3 km vzdialené a taktiež štrkové pláže Kuvi a Villas Rubin.

Pláž Amarin
Pláž Amarin

Pre ľudí uprednostňujúcich kempy sú tu dobre vybavené kempy s možnosťami prenajatia bungalov, stanov, či športovými aktivitami ako napríklad kemp Valalta (FKK), kde psy nie sú dovolené, Amarin ležiaci 4 km od mesta, Porton Biondi, vyskytujúci sa neďaleko centra mesta (700 m), Polari, vhodný aj pre naturistov, Ulika (nie sú tu podmienky pre pranie a šport), Veštar, Mon Paradise (neponúka športové aktivity) a San Polo-Colone.

Rovinj svojim návštevníkom tiež ponúka množstvo zábavy vo forme kultúrnych akcií ako Noc svätého vavrinca, alebo Večer rybárskej tradície, kde miestny ľudia pripomínajú staré tradície a stavajú batany (rybársku loďku). Tiež sa tu koná festival baroknej hudby, folklórne večere, zábavné vystúpenia a koncerty. Vlastný zábavný program uskutočňujú aj hotelové komplexy a kempy pre svojich hostí. Nočný život v meste sa sústreďuje predovšetkým v klube Monvi, ktorý usporadúva diskotéky a koncerty.

Mesto ponúka aj širokú škálu športového vyžitia, najmä v oblasti vodných športov ako vodné lyžovanie, jachting, veslovanie, potápanie, či windsurfing, ale nájde sa tu aj miesto pre volejbal, či basketbal. Sú tu vytvorené cyklotrasy pre cyklistiku, ale aj tenisové kurty. Je tu možnosť vypožičania si bicyklov, mopedov, ale aj člnov.

Baron Gautsch

Turisti, ktorí zavítali do mesta tiež majú možnosť sa zúčastniť výletu loďou do najznámejšieho zálivu chorvátskeho pobrežia, Limského zálivu, ktorý sa nachádza 8 km južne od mesta. Je to prírodná rezervácia s hustými lesmi a s Romualdovou jaskyňou (105 m).

Ďalším zaujímavým výletom a spestrením dňa môže byť aj morské akvárium v Rovnij, ktoré sa nachádza v budove Centra na ochranu mora, kde si návštevníci môžu prezrieť morských obyvateľov Jadranu (morské korytnačky, sasanky, kôrovce, ryby).