Pula

Pula je chorvátsky prístav a súčasne najjužnejšie položené mesto polostrova Istria. A tiež obľúbená lokalita pre mnoho turistov nielen zo Slovenska. Čo by ste pri návšteve určite nemali vynechať?

História, pamiatky a kultúra

Svoje stopy tu zanechala dlhá história, predovšetkým osídlenia z čias Rimanov. Návštevníkov dodnes priťahuje amfiteáter, zmenšenina rímskeho Kolossi. Bola postavená už v prvom storočí nášho letopočtu. Ďalšou zaujímavosťou je víťazný oblúk patriaci rodu Sergijevac, ktoré pôvodne tvoril súčasť veľkolepej brány. Pula má svoj nezameniteľný ráz, a to nie rýdzo historický. Je miestom kontrastov, kde si minulosť podáva ruku s industriálnou prítomnosťou.

Pula
Pula
Hlavne počas vrcholu turistickej sezóny v letných mesiacoch tu ožíva rad barov, diskoték, zájsť sa dá dokonca do kasína. Ponuku zábavy dopĺňa široká škála kultúrnych podujatí, k ktorej organizovanie sa využíva tiež vyššie spomínaný amfiteáter. Za zmienku stojí predovšetkým Pulský filmový festival, ktorý si v meste drží tradíciu už od roku 1954, alebo aj hudobné Monte Paradiso pre vyznávačov undergroundových štýlov,  a mnohá ďalšie.
Vďaka bohatým dejínám je v Pule množstvo múzeí. Za všetky možné menovať Archeologické múzeum Istrie, v ktorom si záujemcovia môžu prezrieť exponáty práve zo slávnej antickej éry.

Istria je tradičný vinárskou oblasťou, preto by ste pri svojom putovaní rozhodne nemali opomenúť práve niektorú z tunajších vinární. Zastavte sa aj v reštaurácii, istrijská  gastronómia ovplyvnila taliansku, nemeckú aj balkánsku kuchyňu.

Športové vyžitie

Nie je tomu inak v mnohých iných strediskách v krajine a platí to aj v Pule. Ide o ideálne miesto najmä pre vodné športy ako jachting, potápanie, vodné lyžovanie, ale i rybolov.

Vyznávači aktívneho trávenia dovolenky si tu prídu na svoje s pestrou ponukou športov ako volejbal či hádzaná, lokalita poteší aj vyznávačov golfu, bowlingu či  jazdy na kolieskových korčuliach. Vyraziť môžete dokonca aj do jazdeckej školy, prípadne na miestnu strelnicu. Tunajšia krajina je ideálna pre turistiku a veľkú obľubu si získalo aj horolezectvo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Väčšina ubytovacích komplexov navyše disponuje krytými či vonkajšími bazénmi a samozrejmosťou je aj rozsiahla sieť požičovní so športovými potrebami. V komplexe Verudela vzniklo dokonca perfektne vybavené športové stredisko s celoročnou prevádzkou.

Príroda, pláže a kúpanie

Tunajšie pobrežie sa vyznačuje relatívnou členitosťou. Pláže majú väčšinou podobu kamenitou či štrkovú. Prirodzeného tieňa je vďaka redšiemu porastu menej, takže ochranu pred slnečnými lúčmi je potrebné si zaistiť slnečníkom. V prípade, že so sebou máte malé deti, nájdete tu dosť miesta s plytkou vodou.

Pula - pláž
Pula – pláž

Ideálnym miestom pre kúpanie je predovšetkým už menovaná Verudela so svojim upraveným  pobrežím. Tunajšie pláže Histria, Brioni a Ambrela vďaka extra čistej vode dostali dokonca Modrú vlajku. Ďalšie takto vyznamenanie pláží je aj pláž Valkana Beach. Častým cieľom turistov sa stala tiež piesočná Debeljak Beach.

Atrakcie špeciálne pre deti

Ak máte so sebou svoje ratolesti, nepochybne ocenia pobyt v adrenalínovom parku s lanovou dráhou. Tie odrastenejšie zasa potešíte návštevou laserovej arény. Pôsobivý zážitok si odnesú nielen deti, ale aj dospelí tiež z výpravy do podmorského parku. Pulské akvárium je považované za jedno z najkrajších na Jadrane a to aj vďaka svojej rozmanitosti. Šesťdesiatku nádrží obýva na päťdesiatpäť druhov rýb. Tí menší sa na dovolenke určite nebudú nudiť ak s nimi absolvujete výlet do aquaparku Šumilandia.

Možnosti ubytovania

 

Existuje možnosť zakotviť v kempe. Jedným z nich je napríklad Kažela u Medulinu, ktorý sa preslávil ako miesto doslova zasľúbenej vyznávačom naturizmu a nudizmu. Jeho piesočná pláž však samozrejme nie je zakázaná ani „bežným“ návštevníkom. Využíť môžete aj ubytovanie v súkromí, prípadne zvoliť klasicky jeden z mnohých hotelov.