Chorvátske letovisko Poreč

Poreč sa nachádza v západnej časti polostrova Istria. Vďaka miernemu podnebiu na vás čaká príjemné teplo, nie však úmorné horúčavy. Poreč ponúka oveľa viac než len kúpanie v mori. V centre mesta na vás dýchne história a tešiť sa môžete na bohaté kultúrne a športové vyžitie a oku lahodiacu okolitú prírodu.

Už pri prvých krokoch mestom vás zaujme všadeprítomní zeleň, nachádzajúci sa ako priamo v centre Poreča, tak v jeho okolí. Borovicové háje často dosahujú takmer až k vodnej hladine a často tak poskytujú pri kúpaní tieň. V dohľadnej vzdialenosti od pobrežia zbadáte ostrovčeky, ktoré sú tiež obývané.

Pobrežie však tvorí veľa zátok a lagún. Niektoré z nich určujú jednotlivé turistickej oblasti. Medzi najvýznamnejšie miesta, kde sa turisti zhromažďujú, patrí Lanterna, Solaris, Červar-Porat, Ulika, Materada, Špadići, Pical Brulo, Plava laguna, Zelena laguna a Bijela uvala.

Historická časť mesta

Porečskú históriu môžeme smelo označiť za bohatú. Stačí sa len prechádzať po bielo vydláždených uliciach, a pocity starých čias sa vám vryjú pod kožu. Zásadná pamiatkou, ktorú pri návšteve Poreču nemožno opomenúť, je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO zapísaná Eufraziova bazilika zo 6. storočia.

Na každom kroku mestom, ktorého centrum je jedna veľká pešia zóna, narazíte na nejakú pamätihodnosť. Za zmienku stoja napríklad pozostatky hradieb, ktoré predtým obopínali celé mesto. Alebo tri románske domy (Románsky dom, kanovnický dom, Dom s balkónom) či františkánsky kláštor, dnes nesúci označenie Snemovňa.

 

Kúpanie

Najväčším lákadlom Poreča je samozrejme priezračne čisté more s priemernou teplotou pohybujúcou sa v sezóne nad 24°C.

Pláže tu uspokoja milovníkov rôznych povrchov. Prevládajú piesčité s kameňmi, ktoré striedajú umelo vytvorené trávnaté alebo betónové plochy. Na dne mora však často nájdete okruhliaky, tak si určite vezmite obuv na kúpanie.

Na niektorých plážach sú vybudované šmýkačky, tobogany a ďalšie atrakcie najmä pre deti. Až 17 pláží v Poreči a okolí sa pýši symbolom Modrej vlajky, ktorá znamená, že pláže sú šetrné k životnému prostrediu. S tým ide ruka v ruke čistota celého okolia.

Ak by vás už omrzelo kúpanie v mori, návštívte jeden z dvoch miestnych akvaparkov. Klasický Aqacolors Porec s množstvom vodných atrakcií, alebo nafukovací park na vode Aquapark-Porec, oba s bohatým relaxačným a gastronomickým zázemím.

Ubytovanie

Vzhľadom k tomu, že sa bavíme o jednom z najväčších turistických cieľov Chorvátska, na výber majú turisti z všetkých ubytovania. Porečská aglomerácia je štylizovaná do pozície najväčšieho Chorvátskeho letoviska, čo sa ubytovacích kapacít týka.

Priamo v meste alebo v dojazdovej vzdialenosti do 5 km od mora sa nachádza niekoľko kempov so všetkým potrebným zázemím. Do kempov sa nemusíte obávať vyraziť ani s karavanom. Rozsiahla je aj ponuka hotelov a na popularite stále rastúceho ubytovanie v súkromných apartmánoch.

Hoci možností ubytovania je v Poreči veľa, čím skôr sa k jeho výberu a rezerváciu prinútite, tým viac alternatív sa vám otvorí.

 

Kultúrne vyžitie

Pokiaľ do Poreču dorazíte v hlavnej sezóne, celkom iste vás neminie nejaký z festivalov, koncertov, tematických večerov, prehliadok a pod. S železnou pravidelnosťou sa v jednotlivých strediskách Poreča usporadúvajú animačné programy pre deti, dospelí si prídu na svoje pri večeroch s hudbou a tancom. Výnimkou nie sú ani diskotéky, koncerty vážnej hudby, výstavy a pod. Navštíviť tiež môžete jedno z múzeí – Zbierka porečskej župy či Vlastivedné múzeum.

Športové vyžitie

Ponuka športových aktivít na vás vyskočí na každom rohu. Každá lagúna aj samostatná pláž ponúka výborné podmienky pre vodné športy, vodným lyžovaním počnúc, cez kurzy jachtingu a potápania až windsurfingom končiac. Pre najmenších sú na plážach pripravené aj školy plávania.

Poreč je ideálnym miestom pre aktívny oddych – okrem vodných hrátok priamo nabáda k turistike či cyklistike.

Nakupovanie

Najlepšie nakúpite v sieti malých obchodíkov zameraných na konkrétny tovar a vo veľkých nákupných centrách. Dobre nakúpite aj na obľúbených trhoch.