Plitvice a Plitvické jazerá

Plitvické jazerá, alebo Plitvice sú najznámejším národným parkom v Chorvátsku. Od Istrie sú vzdialené na necelé 3 hodiny, takže návštevníci by mali rátať s návštevou parku ako celodenným výletom, pretože i tá najkratšia varianta prehliadky bude trvať 3 až 4 hodiny, najdlhšia 5 až 6 hodín. Je vhodné rátať aj s hodinovou rezervou ak chcete fotografovať a vychutnať si jedinečnú krásu a atmosféru parku.

Národný park leží v oblasti Lika v nadmorskej výške 500 až 640 metrov. Jeho plocha sa rozprestiera na 295 km2, z čoho jazerá zaberajú 2 km2. Ide o terasovitú sústavu 16 jazier, ktoré sú prepojené kaskádami a nádhernými vodopádmi. V týchto zeleno-modrých jazerách sa dokonca vyskytuje aj niekoľko jaskýň, kde boli nájdené archeologické pozostatky. Za národný park boli vyhlásené v roku 1949, aby sa chránila unikátna kaskáda jazier a do roku 1958 boli pre verejnosť úplne uzavreté. V súčasnosti je veľkou turistickou atrakciou, avšak ani dnes nie je sprístupnený celý. Dôvodom je ochrana ekosystému. Dostupné časti národného parku sú veľmi dobre organizované a bezpečné pre návštevníkov. Sú tu vybudované chodníčky, mostíky a jazdí tu kyvadlová doprava. Dokonca turisti si tu môžu vyskúšať plavbu malým parníkom po jazere Kozjak.

Sústava jazier sa delí na dolnú časť so 4 jazerami (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakoviča Brod) a hornú časť so 14 jazerami (Proščanske jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak). Z jazier je najvyššie položené Proščánske jazero (639 metrov nad morom), a najnižšie položené Novakoviča Brod (503 metrov nad morom). Za najväčšie a najhlbšie jazero je považované jazero Kozjak s rozlohou 81,5 ha a hĺbkou 46 metrov. Jazerá sú poprepájané už spomínanými vodopádmi, ktoré zaručujú neopísateľný zážitok. Z nich najkrajší je Sastavci (49 metrov) a najvyšší, až 76 metrov vysoký vodopád, ktorý na rozdiel od ostatných vodopádov vytvára potok Plitvica (podľa ktorej národný park dostal svoje pomenovanie), padajúci z vápencovej skaly. Najmohutnejší je po prudkých dažďoch a na jar pri topení snehu.

Národný park predstavuje jeden z najkrajších a najzachovalejších pralesov v Európe práve preto, lebo jeho plochu pokrývajú najme buky a jedle. Rastie tu až 75 endemických druhov rastlín a až 55 rôznych druhov orchideí. Vďaka jeho bohatej flóre a faune sa tu vykonávajú početné štúdie jeho diverzity. Bolo tu zaznamenaných až 321 druhov motýľov a 21 druhov netopierov. Z cicavcov sa tu dá nájsť najmä medveď hnedý, ale národný park poskytuje útočisko aj pre vlkov, srnčej zvery, diviakov a taktiež aj mačke divej.

Plitvice poskytujú návštevníkom 2 vstupy so 4 rôznymi trasami s rôznou dĺžkou trasy a dobou trvania. Nástenky tiež ponúkajú podrobné informácie kadiaľ ísť, či o vyhliadkových miestach na cestičkách alebo o náučných chodníkoch. Využiť sa tu dajú 2 náučné turistické chodníky: Čorkova uvala (21 km) a Plitvica (9 km), ktorých cieľom je oboznámiť návštevníkov o tunajších ekosystémoch a obohatiť ich návštevu, pričom turisti si môžu užiť krásy lesných komplexov a horských lúk. Pred vstupom je tu tiež možnosť zakúpenia turistickej mapy. Pri oboch vstupoch sú parkoviská platené a sa tu dá nakúpiť občerstvenie.

Do parku je vhodné vziať dostatok občerstvenia, avšak keby sa minuli zásoby, bufet Kozjačka Draga zaručí ich doplnenie.

Rybárčenie a kúpanie sa v Plitvických jazerách je prísne zakázané. Od roku 1979 sú zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Zaujímavosťou Plitvických jazier je tiež, že sa tu natáčal legendárny Vinnetou. Takže, ak niekto túži chvíľkami sa cítiť ako v slávnom filme, tak je na správnom mieste.