Novigrad

Letovisko Novigrad sa nachádza v oblasti severného Chorvátska, približne 15 kilometrov od mestečka Umag.

Historická časť mesta leží na polostrove a je obklopená zálivom. Nová, moderná časť mesta sa rozprestiera smerom do vnútrozemia.

Novigrad si uchoval typickú stredozemné architektúru. Za návštevu určite stojí palác rodiny Urizio, v ktorom sa nachádza lapidárium a zbierka antických náhrobkov. Rovnako tak za obdiv stoja farský kostol svätej Pelagia. Typický obraz Jadranského pobrežia je utváraný prístavom, kde kotvia lode miestnych rybárov.

Letovisko Novigrad je ideálnym miestom pre milovníkov čistého mora, upravených pláží, nočného života, historických pamiatok a športového vyžitia. Dlhé pláže lákajú k romantickým prechádzkam, dlhé cyklotrasy sú ideálne pre jazdu na bicykli alebo in-linoch.

Miestne pláže

Turisti môžu k odpočinku a kúpanie využiť miestne pláže, ktoré sú prevažne kamienkové s miernym vstupom do mora. Pláže sú z tohto dôvodu vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Pláž sa nachádza asi jeden kilometer severne od mestečka Novigrad. Jej povrch je kamenistý so skalnatými úsekmi. Pláž lemujú borovice, ktoré tiež návštevníkom pláže poskytujú dostatok tienených miest.

Južným smerom od Novigradu je more lemované okruhliakovou – kamenitú plážou, ktorá patrí k najkrajším v danej oblasti. Je to pláž ocenená modrou vlajkou. V praxi to znamená, že sa jedná o veľmi čistú pláž s čistým morom, kvalitným vybavením a množstvom dostupných služieb. Na pláži je možnosť zapožičať si športové potreby, vyžitie ponúka tenisové kurty, minigolf a vodný park vhodný najmä pre deti.

Pláž pri kempe Mareda

Takmer 2,5 kilometrová prírodná pláž tvorená skalnatým povrchom sa tiahne severne od Novigradu. Pláž je tiež čiastočne pokrytá betónovými platňami. Za svoju čistotu a úpravu bola pláž tiež ocenená modrou vlajkou.

Pláž pri kempe Sirena

Jedná sa o kamenitú, čiastočne spevnenou pláž s dostatočným množstvom športových aktivít.

Možnosti ubytovania

Letovisko Novigrad ponúka široké možnosti ubytovania. Najmä českými turistami je veľmi obľúbené ubytovanie v súkromných apartmánoch. K dispozícii sú však aj hotely stojace priamo na pláži. Nenároční turisti môžu na ubytovanie využiť aj miestnu autokempingy.

Autokemp Mareda

Mareda patrí k najlepším kempujú na chorvátskom pobreží. Celková rozloha areálu je 22 hektárov. Časť priestoru je vyčlenená pre stany, časť je vymedzená pre hostí ubytovaných v mobilných domoch. V súčasnej dobe je kvalita kempu na veľmi dobrej úrovni. V roku 2014 bol ocenený štyrmi hviezdičkami, o rok skôr obsadil 3. miesto medzi najlepšími kempingy v oblasti Istrie.

Autokemp Sirena

Druhým, veľmi kvalitným a komfortným autokempom ponúkajúcim možnosti ubytovania v letovisku Novigrad, je autokemp Sirena. Kemp ponúka možnosť vychutnať si pokojnej prírody v borovicovom háji. Kemp disponuje širokou škálou služieb, barov, reštaurácií a športového vyžitia.

Centrum mesta Novigrad

Novigrad je turistickým mestečkom ponúkajúca turistom typickú prímorskú atmosféru. Turisti môžu navštíviť nespočetné množstvo reštaurácií a barov, terás so živou hudbou, kde môžu ochutnať miestne gastronomické špeciality. Medzi najviac vyhľadávané reštaurácie patrí Santa Marija a Mandrać alebo taverny Amfora a Sidro. V centre môžu návštevníci zaobstarať suveníry a tým najmenším sú k dispozícii ihrisko a detské kútiky.

Turistickou zaujímavosťou, ktorá každoročne láka tisíce divákov je jazzový festival. Táto kultúrna udalosť prebieha na prelome mesiaca august a september. Ďalšou zaujímavou akciou je takzvaná Rybárska noc konané na konci augusta.

Centrum mesta Novigrad láka tiež milovníkov histórie. Turisti tu môžu obdivovať napríklad pozostatky mestského opevnenia, hrad Dajla, kostol sv.Agáty, palác Rigo a ďalšie starobylé stavby.