Jaskyna Postojna

Návštevníci Istrie, ktorí okrem kúpania sa v Jadranskom mori túžia spestriť svoju dovolenku, môžu navštíviť 100 km vzdialenú, najväčšiu turistickú atrakciu v Slovinsku, jaskyňu Postojnu alebo inak aj Postojánsku jamu. Funguje už 200 rokov a v roku 1819 ju navštívil aj samotný arcivojvoda a následník rakúskeho trónu Ferdinand I. Jediná sa môže popýšiť s najdlhšou sprístupnenou časťou pre verejnosť (4 km), cez ktorú premáva dvojkoľajná železnica. Parkovisko je strážené a spoplatnené. Hneď pri vstupe je možné si vybrať sprievodcu s vhodným jazykom alebo aj audiosprievodcu. Pri vstupe sa tiež zhotovujú o každom návštevníkovi fotky, z ktorých sa vyhotovuje koláž vo forme pohľadnice. Po skončení prehliadky je možná kúpa tejto pohľadnice ako peknej pamiatky na jaskyňu.

Prehliadka jaskyne trvá celkom 90 minút. Návštevníci si za ten čas môžu pozrieť množstvo tunelov, chodieb, galérií a hál a zúčastniť sa dobrodružnej cesty vláčikom, ktorá je dlhá 2,5 km. Fotenie je zakázané, ale tiež takmer nemožné kvôli rýchlosti vlaku. Zvyšných 1,5 km návštevníci si prejdú pešo. Stratiť sa je tu nemožné kvôli všade prítomným a ochotným sprievodcom. Jaskyňa okrem stalagmitov, stalaktitov, stalagnátov v rôznych odtieňoch a výškach ponúka svoje dych berúce siene: špagetovú, bielu a červenú. Kým špagetová sála je známa tenkými stalagmitmi, ktoré husto pokrývajú celý strop, biela pozostáva z bielych vápencových stalagmitov a v červenej sála dominuje červená farba skál. Za pýchu jaskyne sa považuje 5 metrov vysoký, biely a lesklý stalagmit Brilliant, ktorý je zároveň najznámejším a najkrajším symbolom jaskyne.

Jaskyňa je tiež známa svojimi tzv. ľudskými rybami (Proteus anguinus), ktoré žijú v tmavom akváriu a stali sa maskotom jaskyne. Tieto jaskynné živočíchy sa vyskytujú len v jaskynných systémoch severného Talianska, Chorvátska, Slovinska, západnej Bosny a vo francúzskych Pyrenejach. Dorastajú až do 25-30 cm, majú zakrpatené oči, avšak čuch, hmat, chuť o to rozvinutejší. Sú úplne biele bez pigmentácie a môžu dožiť až 100 rokov. Okrem ľudskej ryby tu turisti môžu obdivovať aj iné živočíchy ako rybky, morské koníky, pavúky, rôzne ulitníky, ale aj netopiere a motýle.

Vyvrcholenie prehliadky sa uskutočňuje v koncertovej sále, ktorá je asi 200 metrov široká a 50 metrov vysoká. Názov nie je náhodná, organizujú sa tu koncerty na špeciálne výročia a okolo Vianoc počas nočnej prehliadky. Sála ponúka možnosť toaliet a kúpi suvenírov.

Jaskyňa sa pýši aj s najstaršou poštou na svete, ktorá má až 112 rokov a ponúka poslanie pohľadnice priamo z jaskyne.

Keďže sa jedná o jaskyňu, 10 stupňovú teplotu netreba podceňovať. Odporúča sa priniesť so sebou teplé oblečenie, ale pre tých, ktorí zabudnú, alebo nemajú, jaskyňa tiež ponúka možnosť kúpy teplých svetrov, alebo zapožičanie si flysového plášťa.

Bezpečnosť turistom tu zaručujú protišmykové chodníky, zábradlie a vynikajúce osvetlenie.

Po prehliadke tu turistom ponúkajú špeciality reštaurácie a tiež je tu nádherný výhľad na okolie z terasy jaskyne.

 

Ak je pre vás jazda vláčikom a  prechádzka po jaskyni málo, máte možnosť si vopred dohodnúť termín so sprievodcom pre malú skupinu ľudí (stačia traja) a vyraziť do ťažšie prístupných miest jaskyne s baterkami.

Aj okolie jaskyne ponúka turistom mnoho atrakcií. Neďaleko, pri rieke Pivko, ktorá odvádza z jaskyne vodu, sprístupnili zrekonštruovaný historický mlyn. Pri inom otvore do krasového komplexu zase stojí od 15. storočia hrad doslova nalepený na skaly – Predjamsky grad. Slúži ako múzeum. Tiež je tu prekrásna príroda, ktorú radi navštevujú športovci. Okolie jaskyne je tiež krajinou vinohradov a turisti si môžu pochutnať aj na vynikajúcom prošute. Milovníci koní tu môžu nájsť v neďalekej dedinke Lipica vzácne druhy koní.